افراسیاب

استفاده از سخنرانی افراد مختلف در این وبلاگ به معنی تأیید کامل همه اندیشه ها، گفتار و کردار آن ها نیست.
-------------------------------------------------
این صفحه معمولاً با فایرفاکس دچار مشکل می شود. ترجیحاً برای باز کردن آن از کروم یا آی ای استفاده کنید.
-------*قابل توجه دانشجویان عزیز*--------
مستندات رسمی دروس در سایت دانشگاه (صفحه مستندات دروس و یادداشتهای روزانه) نیز بارگذاری می شوند. لذا در صورت مشکل بودن مراجعه به این سایت، میتوانید از سایت مزبور استفاده نمایید.
-------------------------------------------------
روایات صحبت بیشتر از پنج کلمه ضروری با نامحرم را نهی کرده اند. استاد و همکلاسی هم نامحرمند. مراقب باشیم شیطان به بهانه درس و کتاب ما را به وادی حرام نکشاند.
-------------------------------------------------
خدایا گر که مردم آزارم کنند مردم آزارم مکن!
صادقانه و مسئولانه کار کنیم. نه برای حقوق و دستمزد، نه برای پاداش و ترفیع. به خاطر شخصیت انسانی مان. ما گرامی تر از آنیم که به خاطر مادیات، امانت را قربانی خیانت کنیم. ما شریف تر از آنیم که کم کاری و کم فروشی کنیم حتی اگر کمتر از تلاشمان مزد بگیریم. ما عزیزتر از آنیم که عزتمان را به پارتی و رشوه بفروشیم. و اگر گرامی، شریف یا عزیز نباشیم پس چرا باشیم؟!
"و براستی ما فرزندان آدم را گرامی داشتیم"
-------------------------------------------------
کلیه دانشجویان عزیز می توانند برای دریافت دی وی دی هدیه شامل سخنرانی های آقای مجتهدی، مداحی های آقای کوثری و تلاوت هایی از برترین قاریان جهان اسلام به دفتر اینجانب مراجعه نمایند.

کدام نوع حکومت را می پسندید؟

دوشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۳، ۱۱:۳۵ ب.ظ

بحثی که در آیه اولی الامر شروع کردیم نشون داد که مسأله نوع حکومت هم ممکنه جای صحبت زیادی داشته باشه.

قطعاً هر کدوم از ما نوع حکومت خاصی رو به عنوان حکومت ایده آل در زمان غیبت امام عصر در ذهن داریم. اما باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از عوامل وجود دارند که ایده آل ها رو دور از دسترس میکنند. ضمن اینکه توفیق هر حکومت در زمینه های مختلف وابستگی زیادی به عملکرد خود مردم داره.

برای اینکه از واقعیت دور نشیم به سه نمونه از حکومت میپردازیم که در کشورهای اسلامی حوزه خاورمیانه وجود داره. چرا که منطقه خاورمیانه دارای شرایط خاصیه و متأسفانه دخالتهای بیگانگان از دیرباز بسیاری از معادلات را در این منطقه شدیداً تحت الشعاع قرار داده. حمایت از رضاخان برای پادشاهی و سپس عزل و تبعیدش، به قدرت رسوندن محمدرضا شاه، کودتا علیه مصدق، حوادث خونین مصر، عراق، سوریه، یمن، لبنان، بحرین، فلسطین، افغانستان در دهه ها و سالهای اخیر همگی خود شاهد این مدعا هستند. نمونه اول حکومت، نظامیه که در کشورهای عربی نظیر عربستان داریم. بعید میدونم کمترین علاقه ای به این نوع حکومت در کشور ما وجود داشته باشه. به همین خاطر در موردش صحبتی نمیکنم. نمونه دوم حکومت، نظام سیاسی حاکم بر مملکت ماست که چون داریم باهاش زندگی میکنیم فعلاً نیازی به توضیح در موردش نمی بینم. سومین نمونه هم که شاید جای بحث و طرفدارانی داشته باشه نظام حاکم بر ترکیه است.

ترکها برای دستیابی به پیشرفت اقتصادی تصمیم به نزدیکی با غرب گرفتند و کم و بیش در راه پیشرفت اقتصادی موفق هم شدند. البته نزدیکی با غرب بالطبع هزینه هایی رو هم براشون داشته:
  • دور شدن از فرهنگ ملی و اسلامی که حتی به الفبای نوشتاری ترکها هم رحم نکرد.
  • گسترش فساد بویژه در بین نسل جوان (اصلاً با اینجا مقایسه نکنید. فقط کافیه چند روز به یکی از دانشگاههای ترکیه سر بزنید تا بتونید عمق فاجعه رو درک کنید).
  • رابطه و پیمانهای اقتصادی- نظامی با اسرائیل، حمایت از داعش و بسیاری سیاست های دیگه که منجر به ریخته شدن خون هزاران مسلمان مظلوم در فلسطین، عراق، سوریه و جاهای دیگه شده. 
حالا نظر شما چیه؟ ما هم همین هزینه ها را برای دوستی با غرب بپذیریم تا به پیشرفت اقتصادی برسیم؟ یا یه حکومت شبیه عربستان داشته باشیم؟ یا قدر حکومت اسلامی خودمون رو بدونیم و سعی کنیم با کمک هم نقاط ضعفش رو کم کنیم و به نقاط قوتش بیفزاییم؟
لطفاً نظراتی بنویسید که واقعی باشه. بدون این هزینه ها غرب با ما دوستی نخواهد کرد.
موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۳/۰۷/۲۱
حامد افراسیاب

نظرات  (۲)

۲۱ مهر ۹۳ ، ۲۳:۴۸ شهره روشن

ابتدا در رابطه به عربستان باید گفت حکومت نظامی نیست. حکومت مزدوری-نظامی هست. حکومت رعب و وحشت. مثل اواخر دوره ی پهلوی

نظام ترکیه مثل دوهل میمونه ، از دور صدای خوبی داره، پیشرفت خوبی داشت در دهه های پیش ، ولی واقن به چه قیمتی ؟

کشوری که سالهای سال مرکز کشورهای اسلامی بوده الان چی شده ؟‌

بالطبع بعضی تغییرات لازمن ، مانند نرمش قهرمانانه که مقام معظم رهبری فرمودند و  بعضی از دوستان افراطی "کرنش"‌شنیدن.

در یک رابطه یا مذاکره ، هر طرف نفع خودش رو میبینه، باید دید که آیا در خواسته ها شان دو طرف حفظ میشه؟

ازونجا اقتصاد داخلی وابسته به سیاست خارجی هست باید سیاستمدارانه با این امر برخورد شه.

دقیقا با شما هم عقیده ام ، نقاط ضعف رو بشناسیم و تبدیل به نقاط قوت کنیم با حفظ و تقویت توانایی هامون.

با برنامه ریزی درست

البته این کار نیاز به فرهنگسازی هم داره

این که ما براحتی از کنار خیلی مسائل میگذریم و جوک میسازیم راجع به هرچیزی برای یک ایرانی اصیل دردآوره

 

با تشکر

روشن

استاد به نظرمن عربستان با رفاه بسیار زیادی که فراهم کرده برای اکثریت مردم، تونسته تا الان دووم بیاره.خود مردم دهنشون با پول بستس وگرنه اگه پای درددلشون بشینی همه میگن عربستان ضعیفه و...(یک بار با یک راننده صعودی همکلام شده بودم میگفت ملک عبدالله مثل سگ دنبال اوباما حرکت میکنه)هرچند وقت یکبار تعدادی اعتراض میکنن اما اکثریت از وضعیتشون راضین(تقریبا آخرین تکنولوژی ها در زمینه ی مخابراتی،حمل و نقل و...رو در اختیار دارن)و در انتها پول نفت که مستقیما جیبشون میره  و شکمی که همیشه سیره.نه مث ما که چندین برابر یارانه رو فقط صرف حامل های انرژی میکنیم.
در مورد ترکیه که رویکردش 180درجه چرخید نسبت به چند سال قبل.به نظر حقیر به دلیل فشار های بیش از حد غرب و امتیازاتی که در اختیار ترکیه قرار میدادن(مثل ناتو و سامانه پاتریوت.درسته قدیمیه اما کار راه میندازه) تونستن سیاست های این کشور رو بکلی تغییر بدن.وگرنه اردوغان همونی بود که در مقابل سخنان شیمون پرز به نشانه اعتراض جلسه رو ترک کرد.پس تکلیف ترکیه هم معلوم شد که دنباله رو غرب شد و به نوعی خودباخته.
اما در خصوص حکومت اسلامی خودمون اینکه فعلا دنباله رو کسی نیستیم و به اصطلاح جیره خوار اجنبی نیستیم جای شکر داره.درسته سختی میکشیم اما به نظرم می ارزه.اینکه پای حرفت باشی و از هر سمت و سو بهت فشار بیارن نتونن کاری از پیش ببرن خیلی لذت بخشه.ولی چندی پیش فکر میکردم  ما از آرمان ها فاصله گرفتیم.جمهوری اسلامی نتونسته به شعار ها و وعده هاش عمل کنه.اتخاذ سیاست های غلط در زمینه اقتصادی کشور رو به سمتی برده که به سختی میشه دوووم آورد.قضاوت در مورد بقیه مسائل بعهده شما.
اما مسئله ای که جدیدا باث نگرانی شده آینده مدیریتی کشوره.متاسفانه شایسته سالاری در زمینه جذب نیرو و اینکه رابطه جای ضابطه رو گرفته نشان از آینده ی ناامید کننده ست.در سمتی دیگر فرزندان شهدا و سهمیه ای ها هستن(با نهایت احترامی که براشون قائلم)که دانشگاه و مقاطع تحصیلی رو با کمترین زحمت و هزینه پشت سر گذاشتن و الان وارد بدنه سیستم مدیریتی شدن.
به امید آیند ه ی روشن...
پرواردگارا !

شیعیان ما از ما هستند ، از زیادی گل ما خلق شده اند و به اب و ولایت ما عجین گشته اند 

خدایا انها را بیامرز و گناهانشان را عفو فرما .


پروردگارا ! انها را در روز قیامت در مقابل چشم دشمنان ما مواخذه مفرما چنانچه میزان گناهانشان بیشتر و ثوابشان کم است از اعمال من بردار و به ثواب انها بیفزای.
دعای امام زمان (عج) در حق شیعیان

با خود بیاندیشیم و ببینیم در مقابل لطف امام زمان (عج) ما چه کرده ایم 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی