افراسیاب

استفاده از سخنرانی افراد مختلف در این وبلاگ به معنی تأیید کامل همه اندیشه ها، گفتار و کردار آن ها نیست.
-------------------------------------------------
این صفحه معمولاً با فایرفاکس دچار مشکل می شود. ترجیحاً برای باز کردن آن از کروم یا آی ای استفاده کنید.
-------*قابل توجه دانشجویان عزیز*--------
مستندات رسمی دروس در سایت دانشگاه (صفحه مستندات دروس و یادداشتهای روزانه) نیز بارگذاری می شوند. لذا در صورت مشکل بودن مراجعه به این سایت، میتوانید از سایت مزبور استفاده نمایید.
-------------------------------------------------
روایات صحبت بیشتر از پنج کلمه ضروری با نامحرم را نهی کرده اند. استاد و همکلاسی هم نامحرمند. مراقب باشیم شیطان به بهانه درس و کتاب ما را به وادی حرام نکشاند.
-------------------------------------------------
خدایا گر که مردم آزارم کنند مردم آزارم مکن!
صادقانه و مسئولانه کار کنیم. نه برای حقوق و دستمزد، نه برای پاداش و ترفیع. به خاطر شخصیت انسانی مان. ما گرامی تر از آنیم که به خاطر مادیات، امانت را قربانی خیانت کنیم. ما شریف تر از آنیم که کم کاری و کم فروشی کنیم حتی اگر کمتر از تلاشمان مزد بگیریم. ما عزیزتر از آنیم که عزتمان را به پارتی و رشوه بفروشیم. و اگر گرامی، شریف یا عزیز نباشیم پس چرا باشیم؟!
"و براستی ما فرزندان آدم را گرامی داشتیم"
-------------------------------------------------
کلیه دانشجویان عزیز می توانند برای دریافت دی وی دی هدیه شامل سخنرانی های آقای مجتهدی، مداحی های آقای کوثری و تلاوت هایی از برترین قاریان جهان اسلام به دفتر اینجانب مراجعه نمایند.

۲۴ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

یکی از شاهکارهای مهندسی که سبب تحولی بزرگ در علم پزشکی گردید دستگاه دیالیز است. این دستگاه جایگزینی برای بسیاری از وظائف و مسؤولیتهای طبیعی کلیه بوده و برای تصفیه خون در بیماران دچار نارسایی کلیه استفاده می شود. اولین نمونه موفق دستگاه دیالیز در سال 1945 توسط پزشک هلندی ویلم یوهان کلاف ابداع شده و از آن زمان با پیشرفت دانش و فن آوری مهندسی پزشکی دچار تغییرات بسیاری گردیده است. دستگاه دیالیز امروزی که نمونه ای از آن در تصویر زیر نشان داده شده حدوداً نیم متر عرض، بیست سانتیمتر عمق و بیشتر از یک متر ارتفاع دارد. وزن این دستگاه نیز بالغ بر 36 کیلوگرم است. این دستگاه شگفت انگیز را می توان نمونه ای بارز از خلاقیت بشر به شمار آورد. البته شگفت انگیزترین نکته را در ادامه خواهید خواند.
۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۸ آبان ۹۳ ، ۲۱:۳۱
حامد افراسیاب

از سلسله مباحث اخلاقی آیت الله مجتهدی تهرانی رحمت الله علیه

 

۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۷ آبان ۹۳ ، ۲۳:۰۲
حامد افراسیاب

از سلسله مباحث اخلاقی آیت الله مجتهدی

 

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۵ آبان ۹۳ ، ۲۲:۱۷
حامد افراسیاب

الحق شکوه و زیبایی زائد الوصف آیات قرآن جان افزاست.

گذشت پیشه کن و به نیکی فرمان ده و از جاهلان روی بگردان.

۰ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۲۴ آبان ۹۳ ، ۱۹:۱۵
حامد افراسیاب

از سلسله مباحث اخلاقی آیت الله مجتهدی تهرانی

 

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۴ آبان ۹۳ ، ۰۹:۴۳
حامد افراسیاب

بگو اوست خدای یگانه. خدایی که همه نیاز بدو برند. نزاییده و زاییده نشده است. و او را هیچ همتایی نباشد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۳ ، ۲۰:۴۳
حامد افراسیاب

برام سؤال بود که چرا وقتی از مسیحیان تازه مسلمان شده میپرسند کدام سوره از قرآن رو دوست دارید خیلیهاشون به سوره توحید اشاره میکنند. همین بهانه ای شد که یه سر به سایت ویکیپدیا بزنم و عقاید مسیحیت رو مطالعه کنم و البته جواب سؤالم رو هم گرفتم. ترجمه قسمتی از مطلب رو عیناً (به جز جمله اول) در زیر آوردم. شاید بد نباشه شما هم یه نگاهی بندازین. ضمناً متن انگلیسی اصلی و آدرس مطلب رو هم در ادامه آوردم.

اولین اصل اساسی از اصول اعتقادی مسیحیت امروزی اعتقاد به تثلیث است. تثلیث به این آموزه اشاره دارد که خدای واحد از سه شخص متمایز تا ابد هم وجود تشکیل شده است. این سه شخص عبارتند از: پدر، پسر (که بصورت عیسی مسیح مجسم میشود) و روح مقدس (روح القدس). این سه شخص را گاهی با هم مجموعه الوهیت (Godhead) می نامند گرچه در کتاب مقدس واژه منفردی برای مجموعه الوهیت وجود ندارد. بیانی قدیمی از اعتقاد مسیحیت میگوید: "پدر خداست، پسر خداست، و روح مقدس خداست، و با اینحال سه خدا وجود ندارد بلکه یک خدا وجود دارد." آنها از یکدیگر متمایزند: پدر منشایی ندارد، پسر از پدر زاده شده و روح مقدس از پدر نشأت گرفته است. این سه شخص با اینکه متمایز هستند در وجود یا عملکرد قابل تقسیم از یکدیگر نیستند.

مطابق با این عقیده، خدا به اینصورت که هر شخص یک سوم کل باشد تقسیم نشده است، بلکه هر شخص به طور کامل خدا در نظر گرفته می شود و تمایز در ارتباط آنها قرار دارد، پدر زاده نشده است، پسر از پدر زاده شده است و روح مقدس از پدر و (در برخی آیین ها) از پسر نشأت می گیرد. صرف نظر از این تفاوت آشکار، هر سه شخص ابدی و قادر مطلق هستند.

من که کاملاً گیج شدم. شما چطور؟

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۳ ، ۲۰:۱۸
حامد افراسیاب

قسمتی از تلاوت استاد عبدالجلیل بنا از انتهای سوره مبارکه شعراء و ابتدای سوره مبارکه مزمل

 
۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۳ ، ۱۸:۳۶
حامد افراسیاب

داییم اخیراً در مسجد محله پدریش، قرآنی قدیمی دید که در صفحه اولش دستخطی از جد مادری من (پدر پدربزرگم) آیت الله ملا محمد ابراهیم کیقبادی (علیه الرحمه) نوشته بود. داییم عکسی از این صفحه گرفت و برام فرستاد. از وفات ملا ابراهیم بیشتر از نیم قرن گذشته اما هنوز هم میشه از این نوشته عبرت گرفت.

                                                              ایدل تو چرا ز عاقبت بی خبری                               روزان و شبان در طلب سیم و زری

                                                              سرمایه تو در این جهان یک کفن است                     آنهم به گمانم ببری یا نبری

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ آبان ۹۳ ، ۲۰:۰۱
حامد افراسیاب

خدایا نیک می دانی . . . اگر ده زحمت کشیده یک مزد بگیرم برایم آسان است. اما سنگین است بر من اگر لقمه ای حرام در سفره زندگی ام باشد. 

خدایا نیک آموخته ام . . . زندگی با اندکِ حلال هزاران بار آسوده تر و سبکبارتر از بسیارِ شبهه ناک است. 

پس خدایا با حلالت مرا از حرام و با فضلت مرا از غیر خود بی نیاز کن.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ آبان ۹۳ ، ۱۲:۴۴
حامد افراسیاب